No właśnie… W środowisku internetowym, i nie tylko, dość często możemy natrafić na tego typu opinię ze strony internautów. A jak jest naprawdę? Czy trening EMS to ściema czy jednak narzędzie które działa? Zajmijmy się tym tematem nieco mniej anegdotycznie a merytorycznie.
EMS (ang. „electrical muscle stimulation”) jest metodą, która od setek lat stosowana jest fizjoterapii, a aktualnie również w branży fitness. Polega na stymulacji naszego układu nerwowego poprzez elektrody znajdujące się w specjalnej kamizelce i opaskach, które połączone z urządzeniem generują impuls o niskiej częstotliwości. Finalnie impuls aktywuje mięśnie do jeszcze większej pracy.
A czym jest „trening EMS”? W zasadzie tym samym, lecz nieodłącznym elementem zastosowania urządzenia jest zaangażowanie do pracy naszego ciała. W trakcie tego treningu wykonujemy ćwiczenia takie jak przysiady, wykroki, ruchy przyciągające czy pchające. Jeśli więc ktoś liczył, że EMS zrobi całą robotę za Ciebie – to muszę Cię rozczarować. Połączenie dwóch kluczowych elementów, czyli samodzielnej aktywacji mięśni oraz pracy urządzenia, wpłynie na efektywność tej metody.
Jeśli mamy podeprzeć temat nieco bardziej szczegółowo, to pełna definicja tej formy ćwiczeń to trening WB-EMS (ang. Whole Body – Electrical Muscle Stimulation). Podczas treningu WB-EMS „włączamy” do pracy poprzez impuls jednocześnie wiele grup mięśniowych jak mięśnie ud, ramion, prawie całego korpusu i pośladków – ten aspekt powoduje wysoką intensywność treningu w krótkim czasie. A to jeden z podstawowych znaków rozpoznawalnych treningu WB-EMS – trenujemy tylko (albo aż…) 20 minut. Brzmi bardzo ekspresowo. Choć jak już wejdziemy w kamizelkę i podłączymy się do maszyny, to uwierzcie, każda minuta ćwiczeń może być na wagę złota.
Wraz z rozwojem, a także coraz częstszym zastosowaniem treningu EMS, powstają liczne badania naukowe, które mogą być pewnym kierunkiem nadającym efektywność tej metody w kontekście poprawy zdrowia i ciała:
✓ W badaniu dr. Jaskanwal DS Sara grupa wykonująca trening EMS całego ciała raz w tygodniu w okresie 4 miesięcy zredukowała wskaźnik WHR (stosunek talii do bioder służący do kontrolowania proporcji ciała), poziom cholesterolu, a także zwiększyła parametry wydolnościowe organizmu (Jaskanwal DS Sara i wsp., 2023).
✓ Pojedyncza sesja WB-EMS wśród grupy szesnastu trenujących znacząco zwiększyła poziom spoczynkowego tempa metabolizmu oraz całkowitego wydatku energetycznego względem grupy kontrolnej, która ćwiczyła bez zastosowania impulsacji. To badanie może sugerować, że WB-EMS może być efektywnym narzędziem wspierającym redukcję tkanki tłuszczowej (Teschler i wsp., 2018).
✓ Czteromiesięczny program treningów EMS realizowany raz w tygodniu przyniósł istotne korzyści w sile mięśni tułowia i stabilności u amatorskich golfistów (Zink-Ruckel i wsp., 2021).
✓ W opracowaniu dr. Kemmlera trening EMS w połączeniu z suplementacją białka wśród grupy mężczyzn powyżej 70 roku życia dotkniętych otyłością sarkopeniczną skutecznie sprawdził się w kontekście utrzymania poziomu beztłuszczowej masy ciała i poziomu tkanki tłuszczowej. Ponadto wpłynął on także na funkcjonalność kończyn dolnych (Kemmler i wsp., 2018).
✓ Badanie Pana Karla Konrada pokazuje, że trening w połączeniu z elektrostymulacją znajdzie swoje skuteczne zastosowanie w redukcji bólu pleców wśród pacjentów z chronicznymi bólami kręgosłupa (Konrad i wsp., 2024).
Podsumowując, trening z zastosowaniem elektrostymulacji mięśniowej może mieć zastosowanie przy wielu celach treningowych. Nie jest jednak „magiczną różdżką” czy „pasem z telezakupów”, gdzie ekspresowo osiągniemy rezultaty. Trening EMS jest narzędziem, które w połączeniu z odpowiednim odżywianiem, suplementacją, stylem życia, a także dodatkową (choćby spontaniczną) aktywnością fizyczną będzie wsparciem w poprawie zdrowia i sylwetki.
Dla kogo sprawdzi się więc trening EMS? W zasadzie prawie dla wszystkich. Dla zabieganych, nie mających czasu na regularne aktywności, bo dzięki krótkiej i intensywnej metodzie WB-EMS możemy zaoszczędzić czas. Dla nie do końca preferujących klasyczną siłownię, bo jest to metoda, w której pracujemy z zastosowaniem impulsów, a nie sztangą czy hantlami. Dla wstydzących się trenowania w masowych miejscach, bo podczas treningu EMS trenujemy bardzo kameralnie – albo w parach, albo jeden na jeden, tylko z trenerem. Dla osób po urazach lub z bólami pleców, bo WB-EMS jest bezpieczny dla stawów i skuteczny w redukcji bólu. A także dla osób aktywnych, które dzięki wdrożeniu treningu EMS i połączeniu go z innymi aktywnościami, mogą być silniejsze, szybsze, stabilniejsze, a także zapobiegną wielu kontuzjom dzięki silnym mięśniom gotowym na wiele sportowych wyzwań.
Decydując się na trening EMS warto wziąć pod uwagę dwa kluczowe aspekty. Pierwszy to sprzęt, na którym będziesz ćwiczyć. Z całego serca rekomenduję system miha bodytec ®, który jest bezwzględnym liderem na rynku i jako jedyny z nielicznych posiada certyfikat medyczny – przeszedł on wszystkie procesy, aby być w pełni bezpieczny pod względem generowanego impulsu dla ćwiczącego. Czy wiesz, że miha bodytec ® stosowany jest także w placówkach medycznych w formie terapii pacjentów przy schorzeniach zdrowotnych? Jednym z najbardziej skrajnych zastosowań systemu są pacjenci w zaawansowanym stadium onkologicznym, gdzie metoda WB-EMS z miha bodytec® pod kontrolą medyczną wraz ze wsparciem żywieniowym wykazała obiecujące działanie w zapobieganiu zanikowi mięśni i funkcjonowaniu fizycznym (Schink i wsp., 2018).
Drugi ważny aspekt Twojego efektywnego treningu EMS, to oczywiście odpowiedni, certyfikowany, doświadczony i regularnie pozyskujący EMS-ową wiedzę trener, który zadba o Twoje bezpieczeństwo, motywację i technikę ćwiczeń. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej formy treningu, zweryfikuj, czy Twój trener posiada odpowiednie kompetencje.
Podsumowując, na bazie źródeł naukowych, osobistego już 10-letniego doświadczenia w metodzie WB-EMS i pracy z podopiecznymi mogę śmiało stwierdzić, że ten trening będzie efektywnym narzędziem, które wesprze Twoje cele związane ze zdrowiem i poprawą sylwetki. Pamiętaj jednak, że jest to tylko cegiełka w sukcesie, a nie złoty środek. Zadbaj o racjonalne i zbilansowane odżywanie, zdrowy styl życia, a także inne aktywności fizyczne. Połączenie tych wszystkich elementów z treningiem EMS będzie potężnym „game changerem”. Jeśli jeszcze nie przetestowałaś/eś tej formy treningu, to koniecznie spróbuj i sprawdź, czy trening EMS jest stworzony dla Ciebie. Udanej zabawy!
**Źródła:**
1. Jaskanwal D Sara, Nazanin Rajai, Logan Breuer, Jacob Bjerke, Thomas P Olson, Takashi Nagai, Nathan Schilaty, Amir Lerman; Physical Training Augmented With Whole Body Electronic Muscle Stimulation is Superior to Conventional Training Alone in Healthy Subjects, a Pilot Randomized Controlled Trial; Originally published 30 Oct 2022 Circulation. 2022;146:A11957
2. Marc Teschler, Alfred Wassermann, Anja Weissenfels, Michael Fröhlich, Matthias Kohl, Michael Bebenek, Simon
von Stengel, Wolfgang Kemmler; Short time effect of a single session of intense whole-body electromyostimulation on energy expenditure. A contribution to fat reduction?; Appl Physiol Nutr Metab . 2018 May;43(5):528-530. doi: 10.1139/apnm-2017-0602. Epub 2017 Dec 18.
3. Once-Weekly Whole-Body Electromyostimulation Increases Strength, Stability and Body Composition in Amateur Golfers. A Randomized Controlled Study; Carina Zink-Rückel, Matthias Kohl, Sebastian Willert, Simon von Stengel, Wolfgang Kemmler; Int. J. Environ. Res. Public Health 2021, 18(11), 5628; https://doi.org/10.3390/ijerph18115628
4. Kemmler i wsp. 2018; Effects of Combined Whole-Body Electromyostimulation and Protein Supplementation on Local and Overall Muscle/Fat Distribution in Older Men with Sarcopenic Obesity: The Randomized Controlled Franconia Sarcopenic Obesity (FranSO) Study; Original Research; Published: 19 April 2018
5. Karl L Konrad, Anja Weissenfels, Christof Birkenmaier, Jean-Pierre Baeyens, Wolfgang Kemmler, Bernd Wegener; The Impact of Baseline Pain Intensity on the Effectiveness of Whole-Body Electromyostimulation (WB-EMS) for Nonspecific Chronic Back Pain; Cureus; 2024 Apr 8;16(4):e57858. doi: 10.7759/cureus.57858. eCollection 2024 Apr.
6. Kristin Schink, Hans J Herrmann, Raphaela Schwappacher, Julia Meyer, Till Orlemann, Elisabeth Waldmann, Bernd Wullich, Andreas Kahlmeyer, Rainer Fietkau, Dorota Lubgan, Matthias W Beckmann, Carolin Hack, Wolfgang Kemmler, Jürgen Siebler, Markus F Neurath, Yurdagül Zopf; Effects of whole-body electromyostimulation combined with individualized nutritional support on body composition in patients with advanced cancer: a controlled pilot trial; BMC Cancer; 2018 Sep 12;18(1):886. doi: 10.1186/s12885-018-4790-y.